5 sposobów, w jaki hormony wpływają na wielkość piersi

Ostatnia aktualizacja 20 grudnia 2022

hormony na powiększenie biustu

Czy wiesz, że hormony odgrywają dużą rolę w tym, jak duże są twoje piersi? I nie chodzi tylko o estrogen i progesteron, o których dużo się mówi. Istnieje kilka innych hormonów, które wpływają na wielkość piersi, jak również. W rzeczywistości prawie każdy hormon, który mamy, ma jakiś wpływ na wielkość piersi. Dlatego też, gdy jeden lub więcej z tych hormonów jest out of whack, może to spowodować mniejsze lub większe piersi. W tym artykule przyjrzymy się 5 sposobom, w jaki hormony wpływają na rozmiar piersi.

Hormony, które wpływają na rozmiar piersi

5 hormonów, które wpływają na rozmiar piersi to estrogen, progesteron, androgeny, cykle owulacyjne oraz karmienie piersią i miesiączka.

Estrogen to hormon, o którym mówi się najwięcej, jeśli chodzi o rozmiar piersi, ponieważ jest związany ze wzrostem piersi w okresie dojrzewania.

Progesteron jest związany z wielkością piersi, ponieważ jest to hormon, który jest uwalniany podczas fazy lutealnej (druga połowa) cyklu miesiączkowego. Ten progesteron jest odpowiedzialny za przygotowanie wyściółki macicy do implantacji.

Polecamy: tabletki na powiększenie biustu

Androgeny to testosteron, który jest związany z wielkością piersi, ponieważ jest odpowiedzialny za ilość tkanki piersi, które masz.

Cykle owulacyjne to czas, kiedy kobieta uwalnia jajo z jajników. To właśnie estrogen uwalniany w tym czasie może wpływać na rozmiar.

Karmienie piersią i menstruacja to 2 sposoby, w jakie hormony wpływają na rozmiar piersi.

Estrogen

Najwięcej mówi się o hormonie, który ma wpływ na rozmiar piersi, jest nim estrogen. Estrogen jest hormonem płciowym, który jest produkowany głównie u kobiet w okresie dojrzewania. To właśnie estrogen powoduje, że tkanka piersi rośnie i staje się większa w tym okresie.

Po okresie dojrzewania poziom estrogenu zaczyna spadać, a co za tym idzie, również rozmiar piersi. Wiek, w którym kobiety zaczynają doświadczać menopauzy, to wiek, w którym poziom estrogenu spada do punktu, w którym rozmiar piersi przestaje całkowicie rosnąć.

Co ciekawe, poziom estrogenów może mieć różne skutki w zależności od tego, w którym miejscu cyklu miesiączkowego się znajdujesz. Podczas fazy folikularnej (pierwsza połowa) cyklu miesiączkowego, poziom estrogenów jest niski. W rzeczywistości, gdy poziom estrogenu jest niski w tej fazie, istnieje związek między estrogenem i wzrostem piersi.

Progesteron

Progesteron jest kolejnym hormonem, który wpływa na rozmiar piersi. Jest to hormon uwalniany podczas drugiej połowy cyklu menstruacyjnego, który przygotowuje macicę do implantacji. Estrogen jest hormonem, który promuje wzrost piersi w okresie dojrzewania. Po okresie dojrzewania poziom estrogenów zaczyna spadać, a co za tym idzie – wielkość piersi. Podczas gdy spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy powoduje, że piersi przestają całkowicie rosnąć, spadek poziomu progesteronu powoduje, że piersi się kurczą.

Androgeny

Hormon wpływający na rozmiar piersi, który jest znany jako androgenia, to testosteron, który jest odpowiedzialny za ilość tkanki piersi, którą posiadasz.

Poziom testosteronu w organizmie jest tym, co określa, jak dużo tkanki piersi masz. Więc im więcej testosteronu masz, tym więcej tkanki piersi masz.

Kiedy poziom testosteronu jest wysoki, możliwe jest, że możesz mieć więcej tkanki piersi niż inne kobiety. Jednak nie jest to prawdą dla wszystkich.

Dobrą wiadomością jest to, że można zmniejszyć ilość tkanki piersi, które masz poprzez leczenie hormonalne.

Cykle owulacyjne

Hormony, które wpływają na wielkość piersi związane z cyklem menstruacyjnym to estrogen i progesteron. Te dwa hormony są uwalniane w określonych momentach cyklu miesiączkowego – estrogen w fazie folikularnej (pierwsza połowa) i progesteron w fazie lutealnej (druga połowa).

Kiedy poziom estrogenów jest wysoki, możliwe jest, że piersi są większe. Kiedy poziom progesteronu jest wysoki, możliwe jest, że piersi są mniejsze.

Zmiany hormonalne podczas cyklu miesiączkowego mogą również wpływać na wielkość piersi. Kiedy poziom estrogenu i progesteronu jest niski podczas miesiączki, możliwe jest, że piersi są mniejsze.

Karmienie piersią a miesiączka

Podczas karmienia piersią organizm pobiera progesteron, aby przestawić się na dalszą produkcję mleka matki. To powoduje, że w tym okresie piersi się kurczą. Gdy karmienie piersią ustaje, piersi odrastają do normalnego rozmiaru. To samo dzieje się, gdy zaczyna się miesiączka. Organizm pozbywa się wyściółki macicy i w tym okresie piersi mogą stać się mniejsze.

Podsumowanie

Piersi są najbardziej dymorficzną płciowo częścią ciała człowieka. Choć piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej i łącznej, w dużej mierze zależą od hormonów. Są również wrażliwe zarówno na czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, takie jak stres, ćwiczenia i dieta. Istnieje 5 hormonów, które wpływają na wielkość piersi, a mianowicie estrogen, progesteron, androgeny, cykle owulacyjne oraz karmienie piersią i miesiączka. Zostały one szczegółowo omówione powyżej. Wiedząc, jak na rozmiar piersi mogą wpływać hormony, można podjąć kroki w celu utrzymania zdrowego rozmiaru piersi.

Zobacz również:

Boombreast

ProBreast Plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *