Biofeedback a stres

Ostatnia aktualizacja 4 marca 2019

Życie w dzisiejszym szybki świecie sprawia, że bardzo trudno jest nam bronić się przed stresem. Stresem, który jest jednym z najbardziej destrukcyjnych czynników, rujnujących nasze zdrowie i życie. Czy można go skutecznie zmniejszać? Czy biofeedback jest skutecznym narzędziem, które warto wykorzystywać kiedy zamierzamy pozbyć się stresu z naszego codziennego życia?

 

Konwencjonalne metody radzenia sobie ze stresem, takie jak terapia poznawcza nie są już skuteczne i polecane. Wynika to z tego, że efekty z nich płynące nie są współmierne do stopnia natężenia stresu w naszym codziennym życiu. Znacznie lepiej sprawdza się teraz trening relaksacji. Trening ten przywraca równowagę między autonomicznymi gałęziami układu nerwowego, odpowiedzialnymi za przeciwstawne działania, takie jak odpoczynek i działanie, ucieczkę i atak itd. Stosowanie go ma istotne korzyści dla całego funkcjonowania organizmu. Między innymi zalety polegają na tym, że taki trening reguluje przepływ krwi, pobudza pracę jelit i obniża ciśnienie, regulując jednocześnie prędkość akcji serca, a także spowalnia i wspomaga działanie układu odpornościowego.

 

Stosując biofeedback, możemy uruchomić trening relaksacji w ciągu kilku minut. Skomputeryzowany biofeedback znacznie zwiększa zakres tego działania, sprawiając że jednocześnie może być uruchomionych kilka innych programów, z których każdy działania niezależnie od siebie i oddziałuje na poszczególne części ciała. W tym miejscu dochodzimy do ważnego zdania: biofeedback jest formą zarządzania stresem o komputerowym wzmocnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *