Detoks – czyli skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn

Ostatnia aktualizacja 19 grudnia 2022

detoks oczyszczanie organizmu

We współczesnym świecie wiele mówi się o zanieczyszczeniach środowiska – powietrza, wody, gleby. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, jaki wpływ takie zanieczyszczenia mogą mieć na organizm ludzki. Czym są toksyny, jak pozbyć się ich z organizmu, w jaki sposób przeprowadzić kurację oczyszczającą? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Jak oczyścić organizm z toksyn ?

Sprawnie działający organizm ludzki z toksynami różnego typu w wielu przypadkach może sobie radzić sam, o ile nie występują one w zbyt dużej ilości. Niestety postępujące zanieczyszczenia otoczenia, żywności czy wody sprawiają, że może dochodzić do gromadzenia szkodliwych substancji w ciele. Sposobem na ich usunięcie jest detoksykacja, określana jako detox, czyli odtruwanie, oczyszczanie organizmu z toksyn. Może być to:

 • dieta — sposób odżywiania,
 • głodówka — dieta specjalistyczna przez określony czas,
 • odpowiednie nawadnianie organizmu dobrej jakości płynami,
 • zmiana przyzwyczajeń, w szczególności pozbycie się nałogów,
 • suplementy diety, preparaty wspierające detoks,
 • niektóre zabiegi SPA, na przykład sauna, masaże.

Również pewnego rodzaju zmuszenie organizmu do intensywnego oczyszczania poprzez na przykład specjalistyczne zabiegi może odnosić wymierne rezultaty, w szczególności w połączeniu z innymi elementami. Proces pozbywania się toksyn z organizmu najczęściej jest najskuteczniejszy, gdy obejmuje różne skorelowane działania.

Najlepsze preparaty na oczyszczanie organizmu z toksyn – Ranking

Oczyszczanie, detoksykacja, a także często połączone z tymi procesami odchudzanie można w naturalny sposób wspierać. Służyć temu mogą preparaty na oczyszczanie organizmu z toksyn. Oto wybór sprawdzonych produktów stanowiących najczęściej wybieraną delikatną, a zarazem skuteczną metodę walki z toksynami w organizmie.

#1 Detoxyn

Detoxyn dzięki naturalnemu składowi wspiera organizm w usuwaniu toksyn, jak również walce z pasożytami. Bogaty skład oparty na ziołach, wyciągach z przypraw oraz unikalnych formułach producent zapewnia również uzupełnienie wielu niezbędnych w organizmie witamin oraz minerałów. Ten wegański produkt należy przyjmować 2 razy dziennie po jednej kapsułce, a wymierne efekty powinny mieć miejsce już po miesiącu stosowania.detoxyn na oczyszczenie organizmu z toksyn

UWAGA
Specjalna Promocja: 3 opakowania GRATIS + zwrot pieniędzy w przypadku
niezadowolenia z produktu

OFERTA WAŻNA TYLKO DO KOŃCA DNIA

Aby uniknąć zakupu podróbek, zamów produkt na oficjalnej stronie producenta tutaj.

#2 Hello Slim

To ciekawa formuła — program Hello Slim jest opracowany do stosowania rano Good Morning i wieczorem Good Night w postaci dwóch osobnych produktów — herbat w saszetkach. Ich dostosowany skład bazujący na wysokiej jakości aktywnych ziołach i innych roślinach to sposób na schudnięcie, detoksykację i poprawę metabolizmu oraz nastroju przy regularnym stosowaniu. Wygodne opakowania jednostkowe pozwalają na 30 dni programu.hello slim detoks

#3 Spirulin Plus

Spirulin Plus to kompleks łączący spirulinę z siedmioma składnikami naturalnymi — Chlorellą, lucerną siewną, mniszkiem lekarskim, pokrzywą zwyczajną, zieloną herbatą i cynkiem. Dopracowane połączenie zamknięte w wygodnej w przyjmowaniu dwa razy dziennie kapsułce pozwala na stosowanie preparatu Spirulin Plus niemalże u każdego, bez przeciw wskazań. Pomaga w detoksie, a także przeciwdziałaniu zakwaszeniu organizmu.spirulin plus na detox

#4 Fibre Select

Fibre Select to starannie wyselekcjonowany błonnik witalny z różnych źródeł, zawierający w składzie także inulinę z korzenia cykorii oraz naturalne probiotyki. Pomaga w detoksykacji, odchudzaniu, a także reguluje układ trawienny i poziom cholesterolu. Spożywa się go trzy razy dziennie, przygotowując napój z wodą. Najlepsze rezultaty daje po kilku tygodniach regularnego użycia.fibre select tabletki na detoks

#5 Untoxin

Untoxin to środek o ziołowo-probiotycznym składzie, z opatentowaną formułą. Może wspomagać organizm w procesie oczyszczania oraz naturalnego odchudzania. Delikatny w stosowaniu, zawiera również kompleks witaminowo-mineralny. Wspiera układ pokarmowy, w tym proces trawienia oraz wydalania.untoxin suplement diety na oczyszczanie organizmu

#6 Detox Dream Shake

To wygodna postać koktajlu do przygotowania z saszetek. Smaczne, łatwe w użytkowaniu, o prostym składzie bazującym na błonniku ze zróżnicowanych źródeł, wyciągu z pokrzywy oraz korzeniu mniszka lekarskiego. Usuwa toksyny z organizmu, poprawiając metabolizm i mogąc powodować chudnięcie. Nie zawiera laktozy, soi, jest przeznaczony dla wegan.detox dream shake, koktajl na oczyszczenie organizmu

Skąd się biorą toksyny i dlaczego warto oczyszczać organizm ?

Toksyny to różnego rodzaju substancje, które mają negatywny wpływ na organizm ludzki. Są to najczęściej trucizny organiczne. Pochodzą zwykle spoza ciała ludzkiego — są przyjmowane w pożywieniu, napojach, wchłaniane przez skórę czy podczas oddychania. Wiele leków, a nawet kosmetyków może również mieć działanie częściowo toksyczne dla organizmu. To również substancje trujące zawarte w licznych używkach, świadomie używanych. Niektóre toksyny mogą być także produkowane wewnątrz ciała ludzkiego — przez pasożyty albo być skutkiem procesów metabolicznych, powodując uwalnianie wolnych rodników.

Bez wątpienia warto regularnie wykonywać oczyszczanie organizmu, a także starać się ograniczać ekspozycję na toksyczne czynniki. Ich wpływ może być rujnujący dla zdrowia, a odkładanie się w narządach odpowiedzialnych za naturalną detoksykację i oczyszczanie, w szczególności wątrobie, trzustce oraz nerkach prowadzić do uszkodzenia organów i układów wewnętrznych. Również płuca, które biorą udział w procesie oddychania, mogą zostać silnie zanieczyszczone w wyniku ciągłego narażania na czynniki szkodliwe, w tym nie tylko dym papierosowy, ale także coraz bardziej powszechny i uciążliwy smog.

Detox oczyszczający organizm – dlaczego jest tak ważny ?

Dlaczego zatem proces detoksykacji jest taki istotny? Przede wszystkim konsekwencje, jakie mogą iść za kumulacją toksyn w organizmie, mogą prowadzić do zagrożenia nie tylko zdrowia, ale także życia człowieka. Nieprawidłowo działające naturalne oczyszczanie może sprzyjać występowaniu problemów z trawieniem i wypróżnianiem, a także gruczolaków, polipów czy torbieli, różnorodnych zmian skórnych, kłopotów z cerą, włosami i paznokciami. To jednak tak naprawdę pewnego rodzaju sygnały ostrzegawcze, jakie ciało człowieka wysyła, by zwrócić uwagę na problem zatrucia organizmu.

efekty oczyszczania organizmu

Również obniżenie samopoczucia, brak energii do działania, dolegliwości bólowe czy nawet stany depresyjne mogą być związane z występowaniem nadmiaru toksyn. Dalsze konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne, z chorobą nowotworową czy przewlekłymi stanami zapalnymi wielu układów, organów i tkanek włącznie. Również zaburzona flora jelitowa w układzie pokarmowym w związku z toksynami może osłabić odporność, a zatem narazić na potencjalnie niezwiązane z toksynami inne choroby.

Kuracja oczyszczająca – od czego należy zacząć ?

Kuracja oczyszczająca, jako nasilone działania mające na celu oczyszczenie organizmu może być sposobem na pozbycie się wielu uciążliwych problemów z nadmierną ilością toksyn. Jednak jeżeli detoks ma być intensywnym działaniem połączonym z drastyczną zamianą diety, warto przed nim wykonać podstawowe badania lekarskie, by upewnić się, czy przyczyny dolegliwości nie leżą po stronie stanów chorobowych. Pierwsze kroki kuracji to przede wszystkim zmiana przyzwyczajeń i usunięcie z otoczenia, o ile to możliwe czynników i sytuacji szkodliwych. W przypadku detoksykacji z wykorzystaniem ścisłej diety, warto się do niej przygotować stopniowo przechodząc na nowy sposób odżywiania, wprowadzając nowe składniki czy nawyki.

Jak przeprowadzić detoks ?

Detoksykacja to zwykle wieloetapowy proces, powtarzany w pewnych odcinkach czasu. Detoks może być przeprowadzony na różne sposoby, nie ma tak naprawdę jedynej słusznej metody. Zwykle połączenie kilku różnych działań, o ile wzajemnie się nie wykluczają i nie obciążają zbytnio organizmu może dać najbardziej wymierne rezultaty. Działania długofalowe, w połączeniu z okresowymi oczyszczeniami organizmu od wewnątrz, jak i z zewnątrz, będzie przynosiło zauważalne skutki z perspektywy czasu. Z pewnością zmiana trybu życia na zdrowszy i unikanie wielu niebezpiecznych substancji, sytuacji, działań zawsze pozwoli na osiągnięcie poprawy samopoczucia i stanu zdrowia.

oczyszczanie organizmu

Metody oczyszczania organizmu z toksyn

Jakie są zatem metody oczyszczania organizmu z toksyn? Można podzielić je na grupy:

 • związane z dostosowaniem diety, przyjmowanych składników pokarmowych,
 • związane z odciążeniem pracy narządów wewnętrznych,
 • pobudzenie procesów auto oczyszczania, metabolizmu przez saunę, masaże, ruch,

W każdej z grup można spotkać się z różnymi podejściami do tematu oczyszczania organizmu z toksyn. Wszystkie też wiążą się ze sobą, gdyż dieta tak naprawdę odciąża wątrobę, trzustkę czy nerki, zaś pobudzenie procesów metabolicznych ma duży wpływ na sposób odżywiania. Metody można także zróżnicować ze względu na czas trwania na jednodniowe detoksy, kilku-kilkunastodniowe programy oczyszczania, albo też długotrwałe zmiany trybu życia mające wpłynąć na oczyszczanie organizmu.

Dieta w oczyszczaniu organizmu

Dieta stanowi kluczową rolę w procesie odtruwania organizmu. To najczęściej poprzez układ pokarmowy dostają się substancje, które mogą szkodzić. Dlatego nie tylko dieta w pojęciu krótkiego czy dłuższego ograniczenia spożycia jakichś produktów, ale przede wszystkim dieta w rozumieniu konkretnego sposobu odżywiania może wspomóc oczyszczanie. Produkty, które w naturalny sposób pobudzają detoksykację to:

 • owoce, warzywa, nieprzetworzone kasze i inne produkty o wysokiej zawartości błonnika,
 • napary z ziół oczyszczających, w tym czystek, rumianek, pokrzywa czy łopian większy,
 • czysta woda,
 • określone przyprawy i wyciągi z substancji w nich zawartych, na przykład imbir, kurkuma, czosnek.

Oprócz tego istnieje wiele rodzajów krótkich diet oczyszczających, na przykład takie bazujące na sokach lub innych płynach, głodówka czy dieta owocowo-warzywna. Wygodne rozwiązanie to również wspomaganie organizmu w oczyszczaniu poprzez suplementy diety, które mogą pomóc w spożywaniu odpowiedniej ilości substancji odżywczych, witamin czy błonnika.

Dla kogo tak naprawdę jest detox ?

Detox zalecany jest niemalże każdemu dorosłemu, niemniej osoby przewlekle chore, przyjmujące stale leki czy w okresie osłabienia organizmu powinny przed jego przeprowadzeniem poradzić się specjalisty. Regeneracja wewnętrznych narządów, którą docelowo ma zapewnić proces detoksykacji może być nawet zalecana osobom, które muszą stale przyjmować różne substancje. Detoks warto przeprowadzić gdy:

 • odczuwa się ciągłe zmęczenie, osłabienie,
 • pogarsza się stan skóry, włosów, paznokci,
 • odczuwa się częste problemy trawienne czy z wypróżnieniem,
 • korzysta się z używek, lub też często przebywa w towarzystwie na przykład palaczy,
 • na co dzień dużą ilość czasu spędza się w warunkach dużego zanieczyszczenia.

Detoksykacja przeprowadzona we właściwy sposób może zapewnić wewnętrzny odpoczynek dla organizmu.

detox

Kiedy oczyszczać organizm ?

Oczyszczanie organizmu z toksyn może być stosowane właściwie w dowolnym momencie. Istnieje jednak wiele przesłanek, które wskazują kiedy detoksykacja jest szczególnie zalecana, na przykład:

 • okres wiosenny,
 • po okresie narażenia na substancje czy sytuacje powodujące nadmiar toksyn w organizmie,
 • gdy zaczyna się odczuwać skutki zanieczyszczeń,
 • w czasie wolnym od pracy, nadmiarów obowiązków.

Oczywiście detoksykację należy przeprowadzać, kiedy nie występują uniemożliwiające detoks problemy zdrowotne czy inne przeciwwskazania do niektórych działań, na przykład okres ciąży i karmienia piersią.

Naturalne produkty przyspieszające oczyszczanie organizmu

Naturalne oczyszczanie organizmu, jako niezwykle ważny proces, może być wspierane. Wiele produktów przyspiesza detoksykację organizmu, część z nich w odpowiedniej ilości to tak naprawdę typowe must have niezbędne do procesu właściwego detoksu. Co można do nich zaliczyć?

 • błonnik w różnych postaciach,
 • naturalne napary lub wyciągi z ziół, owoców, pestek, przypraw,
 • woda, naturalna z pewnego źródła,
 • oliwa z oliwek, olej lniany tłoczony na zimno,
 • kiełki i młode trawy zbożowe,
 • konkretne owoce i warzywa, na przykład burak czerwony, cebula czy jabłka, cytryny, często zaliczane do tak zwanych superfoods.

Niezwykle istotne z tej listy jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Nawadnianie to podstawa umożliwiająca wypłukiwanie toksyn z organizmu, prawidłowe formowanie masy kałowej, a także po prostu właściwy metabolizm.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29958034

Klein, A. V., & Kiat, H. (2014). Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics, 28(6), 675–686.

1 thought on “Detoks – czyli skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn

 1. Zaopatrzyłam się właśnie w taki zestaw do oczyszczenia i przy okazji wsparcia metabolizmu i zamierzam tuż po Nowym Roku (teraz za dużo pokus xd) go wypróbować. Słyszałam same pozytywne opinie więc liczę, że skutecznie się oczyszczę, nabiorę energii i zrzucę kilka kg 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *