Jak leczyć trądzik torbielowaty – przyczyny i objawy

Ostatnia aktualizacja 18 grudnia 2022

trądzik torbielowy

Trądzik torbielowaty to ciężka postać trądziku, która w przypadku braku szybkiego leczenia może prowadzić do powstania szpecących blizn. Jakie środki można zastosować, aby temu zapobiec?

Co to jest trądzik torbielowaty?

Trądzik torbielowaty, który dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych, jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia rodzajów trądziku. Dotyka on głównie mężczyzn, ale może pojawić się w każdym wieku. Co jest źródłem trądziku torbielowatego? W niektórych gruczołach na skórze dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum.

Może występować zarówno na twarzy, jak i na plecach czy pośladkach. Gruczoł łojowy ulega zatkaniu z powodu nadmiernego wydzielania łoju, a łój nie może się wydostać i powoduje zakażenie. Gdy dochodzi do zakażenia i tworzą się wypełnione ropą torbiele (cysty) – rozpoznaje się zmianę podskórną.

Przyczyny powstawania trądziku

Hormony androgenne, znane również jako trądzik guzkowo-cystowy, są jedną z najczęstszych przyczyn. Czym dokładnie są hormony androgenne? Są to męskie hormony płciowe, z których najbardziej znanym przykładem jest testosteron i jego pochodne. W okresie dojrzewania poziom androgenów często ulega wahaniom, co prowadzi do powstawania cyst i pryszczy.

Trądzik jest spowodowany wieloma przyczynami, w tym stresem i złym odżywianiem. Jednak nawet zmiana tych aspektów życia nie gwarantuje wyleczenia. Trądzik torbielowaty może być dziedziczony genetycznie. Nie oznacza to, że należy zaniedbywać higienę w miejscach, w których występują torbiele

Trądzik torbielowaty to poważny problem skórny, który może prowadzić do powstawania blizn na twarzy. Jeśli trądzik torbielowaty nie będzie leczony, mogą powstać nieestetyczne blizny. Jakie rodzaje leczenia są dostępne, aby pomóc w wyleczeniu tego problemu?

Leczenie

W leczeniu trądziku torbielowatego kluczową rolę odgrywa dermatolog. Gdy stosowane przez nas łagodniejsze metody leczenia (np. nadtlenek benzoilu) są nieskuteczne, zalecana jest wizyta u lekarza. Po postawieniu diagnozy specjalista ma do dyspozycji różne alternatywne metody leczenia.

Polecamy: tabletki na trądzik ranking

Tetracykliny są stosowane w leczeniu trądziku wywołanego przez bakterie. Jeśli pacjent jest uczulony na tetracykliny, lekarz może przepisać mu inne antybiotyki, takie jak erytromycyna lub klindamycyna. Izotretynoina (Accutane) może być podawana w wyjątkowo ciężkich przypadkach.

Lekarz dermatolog może przepisać retinoidy, pochodne witaminy A o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Retinoidy, takie jak izotretynoina (najczęściej stosowana), są przyjmowane doustnie i blokują rozwój bakterii, uniemożliwiając ich namnażanie. W przypadku bardzo nasilonych zmian konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Eliminacja blizn po trądziku

Cysty i blizny po wypryskach są typowymi konsekwencjami leczenia trądziku torbielowatego. Mają one zwykle wklęsły kształt i są bardzo nieestetyczne. Czy takie blizny można usunąć? Tak, ale tylko przy częstych wizytach u kosmetologa.

Terapia laserowa, która wykorzystuje zdolność skóry do regeneracji, jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia blizn. Jeśli cierpisz na trądzik torbielowaty, powinieneś udać się do dermatologa, który zastosuje odpowiednie dla Ciebie leczenie. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania nowych blizn, dokładnie myj miejsca, w których tworzą się torbiele.

Inną możliwością są zastrzyki z osocza bogatopłytkowego. Ich stosowanie jest jednak dyskusyjne. Karboksyterapia lub terapia radiofrekwencji mikroigłowej są również korzystne w leczeniu blizn i trądziku torbielowatego. Jeśli czujesz się skrępowany z powodu swoich blizn lub trądziku torbielowatego, kosmetolog może być w stanie Ci pomóc.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Choć sami nie możemy zastosować leczenia trądziku, ważne jest, aby pamiętać, że czysta skóra jest lepsza niż jej całkowity brak. Od czego powinniśmy się trzymać z daleka? Jakie kosmetyki są najlepsze dla Twojego typu skóry? Należy unikać wyciskania cyst, ponieważ infekcja może powrócić. Bardzo ważne jest, aby używać produktów kosmetycznych dostosowanych do rodzaju skóry

Osoby o cerze tłustej powinny unikać stosowania kosmetyków na bazie oleju, a zamiast nich używać kosmetyków na bazie wody. Bardzo ważne jest także mycie twarzy dwa razy dziennie, najlepiej łagodnym środkiem oczyszczającym, oraz usuwanie makijażu przed pójściem spać.

Najskuteczniejszą metodą redukcji przebarwień jest stosowanie łagodnego płynu micelarnego, który nie pogorszy stanu skóry. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o stosowanie kosmetyków; najważniejsze jest unikanie podkładów zatykających pory i nakładania zbyt grubej warstwy produktu. Jednak w walce z trądzikiem,

Trądzik torbielowaty jest trudnym do wyleczenia problemem skórnym, ale nie jest to niemożliwe. Z pomocą dermatologa możesz oczyścić swoją skórę i zminimalizować widoczność blizn. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania nowych blizn, utrzymuj optymalną czystość. Kosmetyki mogą być również stosowane do ukrywania przebarwień, ale pamiętaj, by wybierać te, które są odpowiednie dla Twojej skóry.

Zobacz:

Royal skin 500
Nonacne
Derminax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *