Jak rzucić palenie papierosów ? Skuteczne metody rzucania palenia i opinie

Ostatnia aktualizacja 20 grudnia 2022

Jak rzucić palenieJak skutecznie rzucić palenie papierosów ? Metody rzucenia palenia oraz produkty (tabletki, plastry, gumy), które je wspomagają.

Palenie to nałóg, który jest groźny dla zdrowia. Wiele osób próbuje zerwać z paleniem, ale nieskutecznie. Jak więc poradzić sobie z tym nałogiem? Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod farmakologicznych i nie tylko, które pomagają w rzuceniu palenia.

Czy leki na rzucenie palenia są skuteczne ?

Na polskim rynku nie brakuje leków mających być wsparciem dla osób, które nie mogą uporać się z tym nałogiem. Jednak, co istotne, są to leki, które mają wspierać. Nie można więc liczyć na to, że po ich zażyciu od razu zapomni się o nałogu. Lek ma tylko łagodzić objawy głodu nikotynowego i pomagać na kilka innych sposobów. Ważna, a być może najważniejsza jest natomiast silna wola nałogowego palacza.

Najpopularniejsze tego typu leki to m.in. Nicotine Free, Nicorix, Tabex, Desmoxan, Champix czy Zyban. Pozostaje zadać sobie pytanie, jak wybrać lek dla siebie optymalny. Otóż wiele zależy od poziomu uzależnienie palacza. Ten zbadać można przez test uzależnienia, czy przeprowadzając wywiad dotyczący palenia papierosów.

Nie można nie wziąć pod uwagę przeciwwskazań dotyczących stosowania danego leku. W tym przypadku można nie tylko posłużyć się ulotką, ale nawet zdecydować się na wizytę w Poradni Pomocy Palącym lub przynajmniej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Alternatywą są Telefoniczne Poradnie Pomocy Palącym TPPP.

Leczenie nikotyną

Z paleniem walczy się między innymi poprzez leczenie nikotyną, które stosowane jest już od ponad trzydziestu lat i służy wytłumieniu objawów zespołu abstynencji w momencie zaprzestania palenia papierosów. Korzystając z takiej terapii, palący uwalnia się od szeregu substancji, które zawarte są w dymie papierosowym. Leczenie w tej formie polega na przyklejaniu plastra czy żuciu specjalnej gumy. Terapia ta jest polecana tym, którzy są uzależnieni od nikotyny, co pozwalają wykryć specjalne testy. Prościej jest jednak odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania:

1. Czy budzisz się w nocy, aby zapalić papierosa ?
2. Czy w ciągu pół godziny po przebudzeniu zapalasz swojego pierwszego papierosa ?
3. Czy palisz 20 papierosów lub więcej ?

Palący, który na przynajmniej dwa powyższe pytania odpowie twierdząco, jest uzależniony od nikotyny. Proces leczenia odbywa się tu w dwóch etapach. Pierwszy ma za zadanie zminimalizować objawy głodu tytoniowego. Drugi to z kolei samo leczenie, kiedy stopniowo zmniejsza się dawki nikotyny, aż do całkowitego zaprzestania stosowania plastrów, gum czy tabletek. Zapoznaj się teraz z dostępnymi preparatami i poznaj o nich opinie oraz ceny.

1. Skuteczne tabletki Nicorix – zwycięzca wielu rankingów

tabletki Nicorix na rzucenie palenia

Nicorix to preparat cieszący się coraz większą popularnością, który likwiduje głód nikotynowy, jak i wszystkie symptomy odstawienia papierosów. Co istotne, jest to preparat dostępny bez recepty, a przy tym w pełni bezpieczny, gdyż zawiera w sobie tylko i wyłącznie składniki naturalne, które mają właściwości prozdrowotne i pomagają uwolnić się od papierosów, a w tym ekstrakt z korzenia kudzu, guarany i zielonej herbaty.

Jedno opakowanie produktu Nicorix zawiera w sobie 60 sztuk tabletek, dzięki czemu jest ono wystarczające na cały miesiąc kuracji. Pastylki takie zażywać trzeba po jednej sztuce dwa razy dziennie, popijając je dużą ilością wody.

Za ich stosowaniem przemawiają również liczne pozytywne opinie osób, które zdecydowały się na kurację z wykorzystaniem tych tabletek.

Z tego linka dostaniesz RABAT oraz dodatkowe opakowanie gratis – tylko do końca miesiąca. Darmowy zwrot do 90 dni – sprawdź teraz !!

2. Najpopularniejsze gumy nikotynowe – Nicorette, Nicopass

nicorette gumy nikotynoweGumy do żucia to bardzo komfortowe rozwiązanie. Występują one w kilku smakach (naturalnym, miętowym i owocowym) i dawkach (2 i 4 mg). Jeśli są stosowane prawidłowo, nikotyna przedostaje się do krwi, ale jej stężenie i tak jest znacznie niższe aniżeli w przypadku zapalenia papierosa (nawet słabego).

Takie gumy nikotynowe stosowane mogą być okazjonalnie lub systematycznie w określonych odstępach czasu. Po gumę sięgać można też wtedy, kiedy przychodzi chęć na papierosa, choć maksymalne stężenie nikotyny po jej przyjęciu następuje dopiero po ok. kwadransie.

Oczywiście takich produktów nie należy też traktować jak zwykłych gum do żucia. Żuć je należy powoli, nie połykając przy tym zbyt wiele śliny. Kiedy pojawia się uczucie drętwienia, trzeba tego zaprzestać i umieścić ją pod językiem.

Gumy takie mogą wywołać niepożądane objawy, a w tym czkawkę, bóle żołądka, podrażnienie gardła, zwiększenie wydzielania śliny, lekką niestrawność czy zgagę. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są stany zapalne w jamie ustnej lub przełyku, choroba wrzodowa, udar naczyniowo-mózgowy czy choroby stawu skroniowo-żuchwowego.

3. Najczęściej stosowane plastry nikotynowe – Niquitin, Nicorette Invisipatch, niquitinNicopatch

plastry antynikotynowe NiquitinAlternatywą dla gum są plastry nikotynowe. Ich stosowanie jest o tyle komfortowe, że nie trzeba o nich pamiętać, ani też uczyć się ich używania. Podobnie jak gumy, plastry uwalniają przez skórę niewielką ilość nikotyny. W zależności od ich rodzaju wyróżnia się plastry naklejane na 16 (5, 10, 15 mg) i 24 godziny (7, 14, 21 mg).

Plastry takie wystarczy nalepić na czyste miejsce górnej części ciała, a więc ramię, plecy czy klatkę piersiową, unikając miejsc, gdzie skóra się marszczy. Po upływie zalecanego czasu należy je usunąć, po czym nakleić nowy plaster. Chcąc uniknąć podrażnienia skóry najlepiej naklejać je w inne miejsca.

Kuracja z ich wykorzystaniem trwa 10 tygodni. Z biegiem czasu stopniowo zmniejsza się dawkę nikotyny. Wyróżnia się tu dwa rodzaje kuracji, dla palących powyżej 10 papierosów na dobę i tych, którzy nie wypalają tej ilości sztuk papierosów.

W pierwszej sytuacji plastry pierwszego stopnia o największej zawartości nikotyny stosuje się przez sześć tygodni, następnie po dwa tygodnie plastry drugiego i trzeciego stopnia. Jeżeli palący nie przekracza dziesięciu papierosów dziennie, dawkę zmniejsza w dwóch etapach, zaczynając od drugiego stopnia, który trwa sześć tygodni.

Niepożądane objawy stosowania takich plastrów to zaczerwienienie i pieczenie skóry, bóle i zawroty głowy, objawy grypopodobne, nudności, mięśniobóle, bóle stawów, zmory nocne, niepokój, bezsenność, niestrawność, podrażnienie żołądka, biegunka czy zaparcie. Powstrzymać się od nich powinny osoby, które cierpią na układowe choroby skóry, mają niestabilną dławicę piersiową, ciężką arytmię czy są po świeżym zawale serca lub zaburzeniu krążenia mózgowego.

4. Pastylki do ssania – Nicorette, Niquitin

Nicorette tabletki do ssaniaWalkę z paleniem prowadzić można też z wykorzystaniem do tego pastylek do ssania. Ich dawkowanie zależne jest od stopnia uzależnienia od tytoniu. Liczy się tutaj czas, jaki mija od przebudzenia do momentu zapalenia pierwszego papierosa. Wyróżnia się dwa rodzaje pastylek – zawierające 2 mg nikotyny (dla palaczy, którzy pierwszego papierosa wypalają przynajmniej pół godziny po przebudzeniu) i 4 mg (którzy pierwszego papierosa wypalają wcześniej).

Pastylkę wystarczy umieścić w jamie ustnej i czekać aż się rozpuści, co następuje w ciągu 20-30 minut. Nie można w tym czasie nic jeść, ani też pić. Pełna kuracja pastylkami nikotynowymi trwa minimum sześć tygodni. Przez ten okres należy brać je co ok. 2 godziny. Po tym okresie, o ile zachodzi taka potrzeba, w 7-9 tygodniu co 2-4 godziny, w 10-12 tygodniu co 4-8 godzin, a po 12 tygodniu 1-2 pastylki dziennie. Ważne, aby nie przekroczyć maksymalnego czasu ich stosowania, który wynosi 24 tygodnie.

Przeciwwskazania do zażywania pastylek nikotynowych to nadciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka, ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, nadczynność tarczycy, cukrzyca, schorzenia układu sercowo-naczyniowego czy ciężkie schorzenia naczyń obwodowych.

Z kolei niepożądane objawy ich stosowania to nudności, bezsenność, niepokój, drażliwość, wzmożony apetyt, ból głowy, zapalenie gardła, wymioty, zgaga, czkawka, podrażnienia lub owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, wzdęcia i niestrawność oraz zawroty głowy i zaburzenia smaku.

5. Pastylki podjęzykowe – Nicorette MicroTab

nicorette microtab pastylki podjęzykowePastylki podjęzykowe zawierają 2 mg lub 4 mg nikotyny. Stosowane są w celu osłabienia objawów abstynencji. Nikotyna jest tu wchłaniana do organizmu przez śluzówkę jamy ustnej. Dziennie zaleca się od 8 do 12 takich tabletek. Pojedynczą pastylkę należy włożyć do jamy ustnej i poczekać, aż się ona rozpuści. Długość kuracji sprowadza się tu do 2-3 miesięcy. Po 2 tygodniach dawkę można zmniejszyć drastycznie do 1-2 pastylek na dobę.

Poza osobami, które są wrażliwe na nikotynę, mogą one być niebezpieczne dla palaczy po zawale, jak i zmagających się z arytmią czy dławicą piersiową. Zakazane są też dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ewentualne skutki uboczne to najczęściej podrażnienia jamy ustnej i gardła. Inne objawy to bóle, zawroty głowy, nudności, zgaga, uczucie suchości i gorąca w jamie ustnej, zapalenie śluzówki nosa. Rzadziej miejsce ma kołatanie serca i przejściowe migotanie przedsionków.

6. Aerozol – Nicorette Spray

Nicorette Spray - AerozolAerozol Nicorette Spray zawiera roztwór nikotyny, który odpowiada 150 dawkom. Poza tym znajdują się w nim śladowe ilości alkoholu. Przeciwwskazania do stosowania takiego preparatu to przebyty niedawno zawał serca lub udar mózgu, ale też ból w klatce piersiowej czy objawy dławicy piersiowej. Należy się od niego powstrzymać również w przypadku chorób serca czy wysokiego ciśnienia.

Wywoływać może on też objawy niepożądane, a w tym opuchliznę twarzy, języka lub gardła, trudności w przełykaniu lub oddychaniu, pokrzywkę, czkawkę, ból głowy, nudności, uczucie pieczenia, stan zapalny lub ból w jamie ustnej czy ból warg.

Sprawdź na Cenę

7. Cytyzyna – Tabex, Desmoxan

Desmoxan kapsułkiTabex i Desmoxan to leki zawierające cytyzynę. Przez wielu substancja ta nazywana jest fałszywym tytoniem, ale nie zawiera w sobie nikotyny, a tylko ją zastępuje. Leczenie powinno trwać tu 25 dni zgodnie z poniższym kalendarzem:

* 1 – 3 dzień – tabletka co 2 godziny (6 tabletek ma dobę)
* 4 – 12 dzień – tabletka co 2,5 godz. (5 tabletek); między 1 a 5 dniem należy zaprzestać palenia papierosów
* 13 – 16 dzień – tabletka co 3 godziny (4 tabletki)
* 17 – 20 dzień – tabletka co 4 godziny (3 tabletki)
* 21 – 25 dzień – tabletka co 6 godzin (2 tabletki)

Przeciwwskazania do stosowania tych leków na rzucenie palenia to choroby układu krwionośnego czy choroby nadnerczy. Ostrożnie należy je też stosować u cierpiących na chorobę wrzodową oraz schizofrenię. Objawy niepożądane to z kolei nudności, wymioty, zawroty głowy, częstoskurcz, wzrosty ciśnienia krwi czy osłabienie mięśni.

8. Bupropion – Zyban

ZybanZyban to lek z grupy antydepresantów, który łagodzi objawy zespołu odstawienia nikotyny oraz zmniejsza chęć zapalenia papierosa. Zawiera on w sobie Bupropion i jest dostępny na receptę. Leczenie odbywa się tu pod okiem lekarza prowadzącego. Wcześniej niezbędna jest też konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Przez pierwsze trzy dni przyjmuje się tabletkę leku na dobę. Od czwartego dnia dawkę zwiększa się do dawki terapeutycznej dwóch tabletek, z odstępem wynoszącym co najmniej osiem godzin. Leczenie Zybanem trwa do siedmiu tygodni, choć terapię w razie konieczności można przedłużyć nawet do roku.

Nie mogą sobie na niego pozwolić osoby uczulone na jeden ze składników, ale też cierpiące na padaczkę, bulimię, cukrzycę, alkoholizm czy leczone lekami przeciwdepresyjnymi. Działania niepożądane to bezsenność oraz suchość w ustach.

9. Wareniklina – Champix

champix tabletki antynikotynoweChampix to tabletki na bazie warenikliny (0,5 mg lub 1 mg). Wareniklina działa na dwa sposoby, pobudzając receptory nikotynowe do uwalniania dopaminy, przez co zmniejsza się głód nikotynowy, jak i blokując wiązanie nikotyny z receptorami, co zmniejsza uczucie przyjemności związanej z paleniem. Również i ten lek przypisywany jest na receptę.

Dzień, w którym odstawia się papierosy, powinien nastąpić w okresie 1-2 tygodni od rozpoczęcia przyjmowania leku. Champix stosuje się przez 12 tygodni, z możliwością przedłużenia kuracji do roku. Nie powinien być stosowany w okresie ciąży. Może powodować nudności, zmiany treści snów, bezsenność, bóle głowy, zaparcia, gazy, wymioty czy zmęczenie.

10. Inhalator nikotynowy

Inhalator nikotynowy to ustnik i pojemnik, do którego wkłada się wymienne polietylenowe naboje z nikotyną. Powietrze nasycone nikotyną dostaje się do jamy ustnej głównie przez śluzówkę. Stosować należy go tylko wtedy, kiedy nachodzi chęć zapalenia papierosa, zaciągając się tak, jak przy paleniu. Jedna inhalacja trwa około 20 minut. Czas trwania takiej kuracji sprowadza się do około 3 miesięcy.

Przeciwwskazania do stosowania inhalatora to nadwrażliwość na nikotynę lub mentol, ale też przebyty ostatnio zawał mięśnia sercowego, niestabilna dławica piersiowa, ciężka arytmia serca czy ostry udar mózgowy. Nie powinny po niego sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Niepożądane objawy to najczęściej kaszel i podrażnienie śluzówki jamy ustnej lub gardła.

Widać więc wyraźnie, że każdy palacz, który chce wygrać walkę z nałogiem, powinien znaleźć sposób na to, aby zwiększyć swoje szanse. Nie brakuje metod i produktów, które wspierają go w rzucaniu palenia. W połączeniu z silną wolą z pewnością dadzą one oczekiwany efekt, co przełoży się na poprawę zdrowia, zwiększenie wydolności płuc, ale też oszczędność. Statystycznie palacz, który wypala jedną paczkę papierosów dziennie, rocznie wydaje na nałóg ok. 5000 zł. To kolejny dobry powód do tego, aby zerwać z paleniem.

Treści z tego artykułu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Źródła:

www.employmentsmokingstudy.com
„Smoking and Male Infertility: An Evidence-Based Review.” World J Mens Health, 2015 Dec.
„Tobacco.” WHO, 2019 Jul.
„Establishment of a Strong Link Between Smoking and Cancer Pathogenesis through DNA Methylation Analysis.” Sci Rep, 2017 Jul.
„Effects of smoking on heart rate at rest and during exercise, and on heart rate recovery, in young adults.” Hellenic J Cardiol, 2013 May-Jun.
„Effect of Long-term Smoking on Whole-mouth Salivary Flow Rate and Oral Health.” J Dent Res Dent Clin Dent Prospects, 2010 Aut.
„The health consequences of smoking. Cancer.” Med Clin North Am, 1992 Mar.
„Which form of nicotine replacement therapy is more effective for quitting smoking? a study in Tehran, Islamic Republic of Iran.” Eastern Mediterranean Health Journal, 2012 Oct.
„Quitting Smoking Before and After Varenicline: A Population Study Based on Two Representative Samples of U.S. Smokers.” Tob Control, 2016 Jul.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *