Co nam daje biofeedback

Ostatnia aktualizacja 19 grudnia 2022

Wiele się ostatnio mówi o biofeedbacku, ale jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie rzeczywiście korzyści może nam dać, trudno dotrzeć do konkretnych informacji. Postanowiliśmy to naprawić i opisać największe korzyści, jakie może zapewnić biofeedback. Metoda ta jest niezwykle skuteczna w walce z przewlekłym bólem. Ból powoduje niepokój, który z kolei obniża próg bólu. Tworzy się w ten sposób błędne koło, z którego niestety bardzo trudno jest się wydostać. Biofeedback łagodzi niepokój, podnosząc próg bólu i pomagając w kontrolowaniu dokuczliwych dolegliwości.

 

Biofeedback jest bardzo polecaną metodą podczas zwalczania bólu pleców, które najczęściej wynikają z napięcia mięśni. Biofeedback uczy ludzi tego, jak zrelaksować wszystkie partie mięśnie, od szyi do pośladków. Biologiczne sprzężenie zwrotne jest również użyteczne w leczeniu duszności, w wyniku zastoinowej niewydolności serca. Nie można również zapominać o tym, że technika ta jest skuteczna i polecana podczas rehabilitacji po udarze mózgu i kończyn,

 

W dzisiejszych czasach jedną z najczęściej spotykanych przypadłości są migrenowe bóle głowy. Migreny są uważane za objaw nienaturalnie zwężonych naczyń krwionośnych w niektórych częściach mózgu. Dochodzi wówczas do zmniejszenia przepływu krwi i dotlenienia mózgu, czego efektem jest ból głowy – długi i bardzo dokuczliwy. Biofeedback pozwala zapanować nad uczuciami, które mogą prowadzić do takiego stanu, redukując w ten sposób częstotliwość występowania takich stanów. Metoda biofeedbacku jest możliwa do nauczenia się przez ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci i poziomu wykształcenia.

Biofeedback leczy choroby

Czy to możliwe aby wiele różnych chorób można było wyleczyć bez stosowania farmaceutyków i innych środków medycznych? Czy słyszałeś kiedykolwiek o tym, czym jest biofeedback i jak działa? Jeżeli nie, masz wyjątkową okazję przekonać się, jak skuteczna może to być metoda i jakie schorzenia pozwala ona leczyć. Jednym z nich jest choroba Raynaud. To częste schorzenie obejmuje zwężenie naczyń krwionośnych w palcach, które prowadzi do zimnych kończyn i odczuwania bólu w czasie zimnej pogody. Większość osób biorących udział treningu relaksacji uczy się kierować prawidłowym obiegiem krwi w organizmie, zmniejszając tym samym stopień odczuwanego bólu nawet od dwie trzecie.

 

Lęki – biofeedback uczy ludzi tego, jak można się głęboko zrelaksować. W tym zakresie metoda ta jest podobna do medytacji i wizualizacji. Owszem, na pewno jest możliwe, aby nauczyć się zrelaksować bez biofeedbacku, ale wiele osób jest dziś tak zestresowanych, że te metody okazują się dla nich bezowocne. Stosując biofeedback, a w szczególności urządzenie / program komputerowy blue watcher, wystarczy spojrzeć na monitor i można samodzielnie ocenić stopień zrelaksowania.

 

W końcu pojawia się ostatnia z powszechnie występujących chorób. Jest nią cukrzyca. U wielu osób cierpiących na cukrzycę mogą wystąpić zaburzenia krążenia w stopach i nogach, co czasem powoduje konieczność amputacji palców! Biofeedback może pomóc w kluczowym problemie tej choroby, czyli utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru (glukozy) we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *