Stres i jego konsekwencje

Ostatnia aktualizacja 4 marca 2019

Towarzyszy nam każdego dnia. Bardzo trudno się go pozbyć, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy się o to starali. Co możemy zrobić, aby zwalczać stres? Czy walka z nim jest możliwa do wygrania? Kto jest najbardziej narażony na stres i jak należy sobie z nim robić?

Stres może być wywoływany wieloma czynnikami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w wielu typowych sytuacjach. Każdy z nas będzie nieco inaczej na nie reagował, stąd również poziom stresu może być inny u każdej osoby. Niewielka ilość stresu nie jest groźna – działa motywująca, wspomaga wydzielanie adrenaliny i jest dobrym motorem do działania. Niestety, bardzo łatwo aby stres przekroczył tę magiczną granicę i stał się dla nas niebezpieczny. Tak dzieje się w dwóch sytuacjach – kiedy samodzielnie nie potrafimy nim zarządzać oraz kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji, która w naturalny sposób wzmaga w nas stres.

 

Jak się przed tym bronić? Możemy zrobić kilka prostych rzeczy, kiedy zamierzamy się pozbyć stresu. Przede wszystkim będzie to zaakceptowanie swoich emocji i sprawienie, że nie będziemy się ich bać. Musimy poznać stres, by wiedzieć czym jest i co go wywołuje. To oznacza stanięcie oko w oko ze swoimi słabościami. Może to być nieprzyjemne i wywoływać chęć ucieczki. Nie można tego jednak zrobić. Bardzo pomocny okaże się na tym etapie biofeedback, pozwalający nam kontrolować funkcjonowanie organizmu. W typowej sytuacji, nadmiar stresu sprawia, że wybrane funkcje ciała nie działają tak, jak powinny. Biologiczne sprzężenie zwrotne pomaga zapanować nad ich funkcjonowaniem, nadając im indywidualny charakter, korzystny dla naszego stanu zdrowia i samopoczucia.

1 thought on “Stres i jego konsekwencje

  1. Moja metoda walki ze stresem to głównie pisanie. Przyznam, że jednak w ciągu życia było z tym różnie. Pomogło też bardzo odstawienie kawy, polecam wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *